Neden Yabancıdan Özel Ders Almalıyım?

Yabancı dili “konuşarak öğrenmek” mümkün! Önemli olan kiminle konuşarak öğrendiğiniz. “Repetitive Learning” tekniği ve yabancı eğitimcinin avantajlarını konu alan yazımızı mutlaka okuyun.

Neden Yabancıdan Özel Ders Almalıyım?


Yabancı dil öğrenmenin veya bildiğiniz bir yabancı dili geliştirmenin elbette birçok farklı yöntemi vardır. Fakat çok kullanılmayan ve üzerinde durulmayan bir konu vardır ki o da “Konuşarak Dil Öğrenme” konusudur. “Repetitive Learning” dediğimiz, grammer kurallarına bağlı kalmadan, konuşma pratiği ile öğrenmektir. Yabancıdan özel ders almanın en önemli sebebi de budur. Çünkü dili yalnızca yazarak değil ana dili yabancı dil olan biriyle konuşarak öğrenirsiniz. 
 
Yabancı dil öğrenirken ilk akla gelen bilindik kurslara başvurmak ve burada oluşturulan kalabalık gruplar halindeki sınıflara dahil olmaktır. Bu yöntem derslerin size değil sizin derslere uymanız zorunluluğunu beraberinde getirir. Çünkü kurs her hafta aynı gün ve saatte yapılır ve devam zorunluluğu bulunur. Bir dersi kaçırdığınızda sınıftaki diğer arkadaşlarınızın bir adım gerisinde kalır ve öğrendiğiniz dili bir konu eksik şekilde öğrenirsiniz. Bu durum, üzerine eklenen konuları da anlamanızı zorlaştırır ve dili tam anlamıyla öğrenmeden kursu tamamlamış olursunuz. 
 
Yabancıdan alacağınız, ana dilinde eğitim veren eğitmenlerle yapılan dersler ise yalnızca sizin olduğunuz, birebir dersler olduğu için gün ve saatleri de tamamen sizin hayatınıza göre, tercih ettiğiniz zamanlarda ayarlanır. Kurslardaki öğretmenlerin her bir öğrenciye birebir ilgi göstermesi çok mümkün değildir. Konular işlenirken anlamadığınız veya yanlış anladığınız bir konuyu fark edemeyebilirler. Yabancıyla yapılan derslerde ise eğitmenin dikkati tamamen sizin üzerinizdedir. Kalabalık sınıflarda anlamadığınız bir konuyu sormaya çekinebilirsiniz birebir dersler ise eğitmeninizden çekinmediğiniz bir ortam sağlar. 
 
Dilin yazılı kurallarını öğrenmek o dili konuşmak için yeterli değildir. Birçok insan yazma ve okuma konusunda sıkıntı yaşamazken sıra günlük hayatta özellikle de bir yabancıyla yüz yüze veya telefonda konuşmaya gelince çekinir, strese girer ve hata yapmamak için kısa cümleler kurarlar. Konuşmadan önce düşünür ve cümleyi kafalarında doğru grammer kurallarına uygun hale getirmeye çalışırlar. Bu da konuşmanın doğal akıcılığının olmamasına ve dinleyenin konuşmaya karşı ilgisini kaybetmesine neden olur. Günümüz dünyası hızlı akar ve kimsenin bir kişinin cümle kurmasını bekleyecek zamanı yoktur. Yabancıdan alınan derslerde hem grammer hem de konuşma derslerini bir arada almış olursunuz. Öğrenmek istediğiniz dili ana dili olarak konuşan biriyle konuşarak, sohbet ederek yaptığınız derslerde telaffuz ve vurguları öğrenir, bir yabancıyla konuşma çekingenliğini üzerinizden atarsınız. Uzun cümleleri anlama ve aynı şekilde cevap verme konusunda dilinizi ilerletir ve kelime dağarcığınızı hızlı şekilde zenginleştirirsiniz.